مقالات

دمنوش برای درمان افسردگی

افسردگی از شایع ترین اختلالات روحی می باشد و علائمی مانند بی خوابی، غم و اندوه، اضطراب و استرس دارد. متاسفانه این بیماری در جهان در حال افزایش است. استفاده از داروهای ضد افسردگی عوارضی خطرناکی دارند و بسیاری از افراد به عوارض داروهای ضد افسردگی حساس هستند. گیاهان دارویی جایگزین مناسب و مؤثری برای داروها می باشد و عوارض جانبی ناشی از آن نیز کمتر است. بنابراین دمنوش های گیاهی راه حل مناسبی برای درمان افسردگی می باشند.

درمان افسردگی با دمنوش گیاهی

امروزه گیاهان دارویی برای درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی مورد استفاده قرار می گیرند. تحقیقات علمی نشان داده است که این گیاهان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب نیز مفید می باشند و جایگزین مناسبی برای داروهای ضد افسردگی می باشند. در طب سنتی گیاهان دارویی مختلفی مانند زعفران، سنبل الطیب، چای سبز و… برای درمان افسردگی توصیه می شود. این دمنوش ها به دلیل فرح بخش بودن خاصیت ضد افسردگی و اضطراب دارند. در ادامه مطلب با 10 دمنوش موثر برای درمان افسردگی آشنا می شوید.

10 دمنوش گیاهی برای درمان افسردگی

دمنوش زعفران

افسردگی با داروهایی مانند “فلوکستین”، “پاروکستین” و … درمان می شود. این داروها میزان هورمون سروتونین در مغز را افزایش می دهند. مطالعات نشان داده که تاثیر زعفران بسیار مشابه داروهای ضدافسردگی است. زعفران مانند داروهای ضدافسردگی سطح مواد شیمیائی مانند سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین را در مغز افزایش می دهد. این هورمون ها نوعی انتقال دهنده عصبی، مسئول تنظیم حالات روحی، اشتها و خواب و ایجاد حال خوب است. غم، اندوه و اختلال در خواب از علائم افسردگی می باشد. کلاله های زعفران باعث کاهش اضطراب و تنظیم الگو خواب می شود. پس اگر احساس افسردگی کردید نوشیدن دمنوش زعفران توصیه می شود. این دمنوش فرح بخش بوده و خاصیت ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد. همچنین این دمنوش به درمان افسردگی فصلی کمک می کند.

برای تهیه این دمنوش باید مقداری آب را بجوشانید و سپس یک چهارم قاشق چایخوری پودر زعفران به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. به مدت 20 دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد.

نکته! مصرف این دمنوش به زنان باردار و بیماران کلیوی توصیه نمی شود.

درمان افسردگی با چای سبز

یکی از راه های پیشگیری و کنترل افسردگی نوشیدن چای سبز می باشد. این به خاطر وجود ماده ال تیانین در چای سبز می باشد که خاصیت آرام بخش داشته و علائم افسردگی، استرس و تنش را کاهش می‌دهد.تیانین، اثر کافئین را کم می‌کند و باعث می‌شود فرد احساس آرامش کند. همچنین تیانین امواج آلفا در مغز را تقویت می کند و در نتیجه تمرکز شما در انجام کارها را افزایش می دهد. اگر احساس افسردگی و اضطراب دارید نوشیدن دو تا سه فنجان چای سبز در روز یک راه حل موثر است.

این دمنوش را مانند چای معمولی دم کنید. برگ های آن را درون آب جوش بریزید و اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد.

درمان افسردگی با چای سبز
با چای سبز افسردگی را درمان کنید

دمنوش بابونه

گیاه بابونه به دلیل خواص دارویی فراوان برای تقویت قوای ذهنی و رفع مشکلات روحی مانند اضطراب و افسردگی توصیه می شود. از دمنوش این گیاه بیشتر برای کاهش اضطراب، بهبود اختلالات خلقی، رفع مشکلات بی خوابی استفاده می شود. بابونه احساس غم، اندوه،افسردگی، ناامیدی و تنبلی را از بین می برد و باعث شادی و هیجان شما می شود. جالب است بدانید این دمنوش برای درمان استرس و اضطراب در کودکان هم مفید می باشد. اگر بی قرار و مضطرب هستید حتما هر شب قبل از خواب یک فنجان دمنوش بابونه بنوشید. چون یک آرام بخش طبیعی است و به شما کمک می‌کند تا خوابی آرام داشته باشید.

برای تهیه این دمنوش کافی است گیاه تازه و یا خشک شده آن را با آب جوش ترکیب کنید و به مدت 10 دقیقه بر روی شعله ملایم قرار دهید تا دم بکشد.

درمان افسردگی با دمنوش بابونه

  بابونه یک آرام بخش طبیعی برای درمان افسردگی

دمنوش سنبل الطیب

سنبل الطیب یک داروی گیاهی برای خواب و ضد اضطراب است. دمنوش این گیاه آرام بخش، ضداضطراب است و برای درمان بی خوابی، خستگی و بیماری های عصبی بسیار مفید می باشد. سنبل‌الطیب دارای موادی است که برای انواع مشکلات اعصاب و روان، استرس ،اضطراب و افسردگی ، تقویت سیستم عصبی و همچنین کم‌خوابی و بی‌خوابی بسیار مناسب است. پس اگر مدام در استرس و بی خوابی بسر می برید، خوردن یک لیوان دمنوش سنبل الطیب قبل از خواب را فراموش نکنید.

برای تهیه این دمنوش کافیست مقداری از این گیاه را درقوری ریخته و آب جوش به آن آب اضافه کنید و درب آن را بگذارید. به مدت 15 تا 20 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد.

نکته! افراد زیر 12 سال و خانم های باردار از نوشیدن این دمنوش خودداری کنند. همچنین این دمنوش را همراه با الکل و داروهای ضد افسردگی مصرف نکنید.

درمان افسردگی با دمنوش اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس جز گیاهان مفید برای درمان افسردگی می باشد. اسطوخودوس رایحه مطبوع و بی نظیر دارد که حتی بوییدن آن شما را آرام می کند و استرس و اضطراب را کاهش می دهد در نتیجه به درمان افسردگی کمک می کند. دمنوش اسطوخودوس آرام بخش و نشاط آور بوده و کیفیت خواب را بالا می برد اما مانند داروهای ضد افسردگی باعث خواب آلودگی نمی شود. اگر جزء افرادی هستید که دچار استرس و اضطراب و اختلالات خواب می شوید بهتر است این دمنوش را امتحان کنید.

برای تهیه این دمنوش باید یک قاشق غذاخوری سنبله‌های خشک شده گل بنفش اسطوخودوس را همراه با آب در قوری ریخته و به مدت 15 دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد. همچنین برای از بین بردن مزه تلخ آن می توانید همراه با آن نبات، کشمش و یا عسل میل کنید.

نکته! مصرف همزمان این دمنوش با داروهای اعصاب و روان و داروهایی که برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می شوند تداخل دارویی ایجاد می کند. همچنین این دمنوش به خانم های باردار و شیرده و افرادی که آلرژی فصلی دارند توصیه نمی شود.

درمان افسردگی با دمنوش اسطوخودوس
دمنوش اسطوخودوس، آرام بخش و تقویت کننده‌ی اعصاب

درمان افسردگی با دمنوش جینسینگ

گیاه جینسینگ، گیاهی نشاط آور و آرام بخش می باشد. به همین دلیل برای درمان استرس،اضطراب و افسردگی توصیه می شود. کافئین موجود در گیاه جینسینگ باعث می شود هورمون سروتونین و هیستامین در مغز بیشتر ترشح شود. که این می تواند برای پیشگیری، کنترل و درمان افسردگی مفید باشد. نوشیدن چای جینسینگ تحریک پذیری ذهن را افزایش می دهد که این می تواند به کاهش احساس خستگی و بهبود خلق و خو کمک کند.

برای درست کردن چای جینسینگ باید ریشه جینسینگ را به چند تکه تقسیم کنید و درون یک لیوان آب جوش قرار دهید و به آن عسل اضافه کنید و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه بماند. سپس تکه های جینسینگ را جدا کنید و چای را بنوشید.

نکته! زیاده روی در مصرف دمنوش جینسینگ باعث بی خوابی می شود.

درمان افسردگی با دمنوش گل راعی

گل راعی از قوی ترین داروهای گیاهی برای درمان افسردگی می باشد. این گیاه میزان هورمون‌های سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین را افزایش می دهد و حال شما را خوب می کند. نوشیدن دمنوش گل راعی به عنوان یک داروی ضد افسردگی برای مدت طولانی توصیه می شود. اثر بخشی این دمنوش مانند داروهای ضد افسردگی است ولی عوارض کمتری دارد.

برای تهیه این دمنوش، یک تا دو قاشق مرباخوری گل راعی را در یک قوری آب جوش بریزید و به مدت 10 تا 15 دقیقه دم کنید.

نکته! مصرف این دمنوش به خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود. همچنین افرادی که فشار خون بالا دارند و یا از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند باید از نوشیدن این دمنوش خودداری کنند.

درمان افسردگی با شیر طلایی یا گلدن میلک

زرد چوبه سرشار از آنتی اکسیدان است و ترکیبات ضد التهابی زیادی دارد. زردچوبه به دلیل داشتن کورکومین برای کاهش اضطراب و استرس و بیماری های روحی و روانی مفید می باشد. کورکومین میزان هورمون سروتونین در مغز را افزایش می دهد و در نتیجه اختلالات افسردگی را کاهش می دهد. به همین دلیل نوشیدن شیر زردچوبه خلق و خو را بهتر می کند و افسردگی را درمان می کند. اگر دچار افسردگی فصلی شده اید نوشیدن شیر زردچوبه بسیار مؤثر است.

برای تهیه شیر طلایی: نصف لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری زردچوبه،نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل، نصف قاشق غذاخوری دارچین،یک قاشق غذاخوری عسل و مقدار کمی فلفل سیاه مورد نیاز است. تمام مواد را در ظرفی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد. سپس از صافی عبور دهید. همچنین برای تهیه شیر زردچوبه سرد می توانید ابتدا خمیر طلایی با شیر مخلوط کنید و در ظرف درب دار بریزید و خوب تکان دهید سپس از صافی عبور دهید.

درمان افسردگی با دمنوش رزماری

گیاه رزماری فعالیت مغز تقویت می کند و به بهبود خلق و خو کمک می کند. این گیاه دارای ترکیب رزمانول است که برای کاهش اضطراب و درمان افسردگی مفید می باشد. به همین دلیل دمنوش رزماری جز دمنوش های مؤثر برای آرامش اعصاب می باشد. بنابراین نوشیدن این دمنوش به افرادی که اضطراب، استرس و بی خوابی دارند توصیه می شود.

برای تهیه این دمنوش گیاهی یک قاشق چایخوری رزماری را با یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید.

درمان افسردگی با دمنوش زنجبیل

در طب سنتی از گیاه زنجبیل برای کاهش دلهره و اضطراب استفاده می کنند. به همین دمنوش زنجبیل درمانی فوق العاده برای افسردگی است. دمنوش زنجبیل آرام بخش است و به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. همچنین این دمنوش برای درمان افسردگی فصلی نیز توصیه می شود.

برای تهیه این دمنوش کافسیت دو یا سه برش از زنجبیل همراه با آب جوش در قوری بریزید و آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی حرارت ملایم بگذرید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کنید و کمی عسل میل کنید.

دمنوش های ترکیبی برای درمان افسردگی

چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی و رازک

برای تهیه این دمنوش دو قاشق چایخوری از هر مخلوط گیاهی را با آب جوش در ظرف در بسته بریزید و به مدت 10 تا 15 دقیقه دم کنید. سپس از صافی رد کنید.

چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی وسنبل الطیب

برای تهیه این دمنوش کافیست دو قاشق چایخوری از هر گیاه را با ۲ لیتر آب جوش در قوری بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید و به مدت ده دقیقه دم کنید. و در آخر از صافی عبور دهید. این دمنوش را به مدت شش هفته هر روز صبح و ظهر یک فنجان بنوشید.

چای مخلوط سنبل الطیب و گل راعی

برای تهیه این دمنوش ابتدا باید دو تا سه قاشق چایخوری از هر گیاه را در۱/۴ لیتر آب سرد بریزید و هم بزنید و پس از دوازده ساعت از صافی رد کنید. سپس با حرارت ملایم این دمنوش را گرم کنید و با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید. یک ربع قبل از خواب یک فنجان از آن را بنوشید.

نکته! افراد مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین مصرف کنند.

امروزه استرس و اضطراب و فشارهای عصبی باعث بی خوابی و افسردگی در افراد می شود. راه های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد. همیشه اولین راهی که پیشنهاد می شود استفاده از داروهای ضد افسردگی است. در بسیاری از موارد اثربخشی گیاهان دارویی مانند داروهای شیمیایی می باشد. البته دمنوش های گیاهی برای درمان افسرگی خفیف می باشد و برای درمان افسردگی شدید بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.